Aż 4 na 5 dorosłych osób przynajmniej raz w życiu doznało bólu kręgosłupa. Problem ten jest globalny i nic nie wskazuje na to, aby miał szybko zniknąć. W przypadku zaawansowanego stanu bólowego, uniemożliwiającego normalne funkcjonowanie, ulgę może przynieść operacja.
Kręgosłup to swoiste rusztowanie ciała. Zapewnia elastyczność ruchową, codziennie dźwiga ciężar, stanowiąc ochronę dla rdzenia kręgowego. Siedzący tryb życia, nadwaga i brak aktywności fizycznej sprzyjają nasilaniu się bólów w tym obszarze.
Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa
U jej podstaw może leżeć wiele przyczyn, między innymi czynniki genetyczne. Na rozwój i przyspieszenie procesu wpływa też niehigieniczny tryb życia, ograniczający do minimum aktywność fizyczną. Siedząca praca wpływa bezpośrednio na zwiększone statyczne obciążenie kręgosłupa. Do lekarzy zgłasza się coraz więcej pacjentów cierpiących na zwyrodnienie, a przyczyną zwiększonej liczby przypadków jest też zwiększająca się mediana życia ludzkiego. Problemy z kręgosłupem wywołuje również wielogodzinne spędzanie czasu ze wzrokiem utkwionym w smartfonie. Taka postawa wymusza nieustanne pochylenie głowy w dół, co wiąże się z powstawaniem znacznych obciążeń struktur kręgosłupa.
Zwyrodnienie kręgosłupa – jakie objawy może odczuwać pacjent?
W przypadku chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa może pojawić się przewlekły ból głowy wyłączający z aktywności na kilka dni oraz ograniczenie ruchomości ciała na wybranym odcinku, a także promieniujące drętwienie kończyn górnych i dolnych. W przypadku tego typu objawów warto udać się do ortopedy. Przydatna może być również konsultacja u innego specjalisty – neurochirurg Grzegorz Piwowarski po wykonaniu rezonansu postawi diagnozę i zaplanuje odpowiednie leczenie. Postępujące objawy mogą prowadzić nawet do niedowładu kończyn. Jeśli potrzebny jest Ci neurochirurg Warszawa dysponuje dużą bazą sprawdzonych specjalistów. Zajrzyj na stronę https://formgl.pl/zespol/grzegorz-piwowarski/, aby poznać godziny i terminy wizyt.
Metody leczenia chorób kręgosłupa (mniej inwazyjne)
Wśród dostępnych nieinwazyjnych metod leczenia bólu kręgosłupa jest farmakologia, rehabilitacja oraz zwiększenie aktywności ruchowej. W tym ostatnim przypadku zalecany jest basen lub spacery.
Operacja – inwazyjna metoda pomocy w przypadku bólów kręgosłupa
W dziedzinie neurochirurgii bywa tak, że części pacjentów można skutecznie i trwale pomóc jedynie wtedy, gdy zastosuje się inwazyjne środki w postaci zabiegów operacyjnych. Te z kolei wymagają od specjalistów ogromnej precyzji. Operacje są niezbędne w wielu przypadkach – głównie w sytuacji wypadnięcia dysku czy powstania przepukliny. Neurochirurg podczas zabiegu usuwa dysk, wszczepia sztuczny dysk (implant) oraz likwiduje ucisk na rdzeń kręgowy, utrzymując odpowiednią ruchomość segmentu. Tego typu operacje określane są mianem hybrydowych. Z każdym rokiem w neurochirurgii kręgosłupa stosowane są nowe implanty i coraz bardziej innowacyjne metody leczenia.
The post Operacja kręgosłupa – sprawdź, jak pomoże Ci uporać się z bólem appeared first on Ciało Bez Tajemnic.